Cam Balkon Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde cam balkon sistemleri hemen hemen her evin balkonunu süslemektedir. Her türlü balkon için projelendirilen ve özelleştirilen cam balkon, farklı uygulamaların önüne geçmiştir. Çerçevesiz katlanabilir balkonlar, kullanım kolaylığı sunmakta, görünüş olarak da prestij kazandırmaktadır.

Çerçevesiz, katlanabilir cam balkon sistemlerinde alüminyum profiller kullanılmaktadır. Balkonun yapısına uygun olarak tavan, korkuluk ve zemin üzerine, projeye uygun olarak yatay veya dikey alüminyum profiller kullanılır. Kolaylıkla açılan katlanır cam balkon sistemi, altı, sekiz, on, on iki cm kalınlığında yapılmaktadır.

Cam Balkon Sistemlerinin Avantajları

Katlanabilir çerçevesiz cam balkon sistemlerini en önemli özelliklerinden biri kullanımının kolay, pratik olmasıdır. Takılan mekanizma sayesinde, cam paneller kenara doğru açılır. Takılmış olan menteşe ile kilitlenir. Takılan kol ile kolayca açılır. Açıldıktan sonra sürme yöntemi ile kolayca duvara doğru üstü üste katlanmış olur. Cam balkon panellerinin hepsinin açılması istenmiyorsa, sadece bir veya birkaç panel açılarak havalandırma yapılabilir. Çocuk güvenliği için çocuk kilitleri takılabilir. Cam paneller içeriye doğru açıldığından güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturmaz. Ayrıca, cam paneller kenara alınabildiğinden temizliği de kolaylıkla yapılabilmektedir.

Yapılan cam balkon sistemleri ile, oturulan eve yeni bir yaşam alanı kazandırılmış olur. Rahatlıkla oda şeklinde kullanılabilir, mutfak balkonları için farklı alanlarda değerlendirilebilir. Misafir ağırlamada son derece prestijli bir oda niteliği kazandırılabilir. Yaz aylarında oturma alanı olarak değerlendirilebilir. Kış aylarında depo veya kiler olarak kullanılabilir. Balkon kullanım alanı bunlarla sınırlı değildir elbette. Bu klasik kullanımlar dışında, cam balkon sistemi ile çevrilmiş balkon alanı yaratıcılığa bağlı olarak, farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Cam Balkon Uygulamaları

Cam balkon yapılacak yerin keşif edilmesinden sonra yapıya en uygun malzemeler kullanılır. Korkuluk ve çatı arası cam balkon uygulamalarında tavan ve balkon korkulukları arasına, alüminyum profil konulur.

Zeminden çatıya kadar yapılan cam balkon sistemlerinde, yerden tavana kadar cam sistemini yapmak mümkündür. Kullanılacak olan alüminyum profil taban ve tavan içine monte edilir. Sertleştirilmiş camlar profiller içerisine yerleştirilir ve sabitlenir.

Teraslara cam uygulamaları; alüminyum gövde cam elaman duvarlar ve camlı çatı panellerin oluşturduğu sistem tek ve birbirine entegre paketten oluşur. Kullanılacak olan evin genel mimarisine uygun olarak tasarlanabilen, özelleştirilebilen bir yapıda dizayn edilebilir. Kum püskürtme, renkli ve başka bir özel cam ile gizlilik sağlanabilir.

Cam balkon sistemleri, balkon koruma amaçlı olarak da dizayn edilir. Öyle ki, hava şartlarından etkilenilmemesi için sert rüzgarlara ve fırtınaya da dayanıklı olma özelliği taşır.

Paylaşmak güzeldir...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn